#Dostępnik szósty naszykowany i czeka w kolejce na rozesłanie. Ten numer jest o dostępności architektonicznej. Miałem z tym trochę kłopot, bo najwięcej jest materiałów w postaci potężnych plików PDF, a ja chcę zachęcać, a nie zniechęcać:) Mam nadzieję, że mi się udało. Są te księgi, ale też filmy, quiz, narzędzie webowe, a nawet komiks. Zacznie się sypać około godziny 13:00, o ile #Chronomanci czegoś nie zmajstrują:) Kawy jeszcze nie piłem.
Cześć polskie Fedi!
@krzysiek postanowił zapełnić naszą Fediwersową lukę i zahostować polską instancję Pixelfeda. Jaki adres? Oczywiście... https://pixelfed.pl/
Kto chce przekonać znajomych do porzucenia Instagrama to polecam i zapraszam! (tak, da się ich obserwować z poziomu Mastodona).
Za 35 minut zaczynam moją prezentację na #GAAD. Nie spodziewam się tłumów, ale zrobię ją nawet dla jednego uczestnika. A potem lecę do Piotra Osipy na jego prezentację. Dobrego dnia wszystkim.
Nie mogłem się powstrzymać. Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,28442542,kompendium-wiedzy-o-kupie.html
Drugi przykład z tomografem też już znam. Dzieci bały się wchodzić do tej brzęczącej rury. C zrobili projektanci? Sprawili, że badanie stało się przygodą. Trzeba wejść do statku kosmicznego i w bezruchu nasłuchiwać, czy jakiś kosmita nie nadchodzi. Wczuli się w dzieci i zadziałało.
A teraz o aplikacjach mobilnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Natalia Marciniak- Madejska z Sense Consulting o uniwersalnym projektowaniu produktów. Tym razem w kontekście sektora prywatnego. Analiza potrzeb klienta i postawienie go w centrum zainteresowania. Rozróżnienie między klientem i użytkownikiem na przykładzie zabawki dla dzieci. Już słyszałem o tym casusie, ale nadal trafia.
Teraz Ania Komorowska o projektowaniu placów zabaw. Fajne to jest, chociaż nie wszystko zadziałało:) Na początku regulaminu użytkowania "Każdy, kto chce się dobrze bawić, jest mile widziany." A przecież mogło być "Naruszenie zapisów regulaminu może skutkować karą finansową lub odpowiedzialnością cywilną. Na dole tablicy podpisz oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem, zobowiązaniu do przestrzegania go, zapoznaniu się z informacją RODO, zgodę na otrzymywania informacji marketingowych."
Kamil opowiada o tym, jak prawa autorskie ograniczają możliwość zapewnienia dostępności. Jakiś architekt zaprojektował szklany most, na którym wszyscy się ślizgali. Miasto okleiło ten most pasami antypoślizgowymi, a architekt pozwał miasto do sądu za naruszenie jego praw autorskich. Wygrał. Ja z Polski też znam tką sytuację, a dotyczy lobby w budynku przy Wspólnej 2/4, gdzie mieści się dużo instytucji rządowych.
Kamil Kowalski o różnicach kulturowych w projektowaniu miast. Amerykanie są przyzwyczajeni do ulic prostopadłych i równoległych. Europejczycy lepiej się czują w chaotycznie powstających. Europejczycy oznaczają ulice, a Japończycy skrzyżowania. O stosowaniu koloru żółtego, stopniowaniu ważności informacji, testowaniu przez ludzi, a nie tylko na podstawie standardów. Warstwa estetyczna jest elementem dostępności, a nie zaprzeczeniem.
Monika Dubiel o poruszaniu się osób niewidomych po mieście. Najwięcej o bezpieczeństwie i komforcie. Udźwiękowione przejścia przez jezdnie i ścieżki prowadzące. Na YouTube prowadzi kanał VIP Team:
https://www.youtube.com/channel/UCoiyYoKSiIgZy07WzUZqdYA
Ania Żórawska otwiera konferencję na temat uniwersalnego projektowania miast. Towarzyszy jej Donata Kończyk- szefowa od dostępności UM Warszawa. Są tłumacze języka migowego i napisy na żywo. Tu program: http://zapisy.warszawadostepna.pl/konferencja-miasto-i-jego-uslugi-zaprojektowane-uniwersalnie-czyli-jak
I jeszcze przypominajka o prezentacji Piotra Osipy. Jutro w południe pokaże, jak korzystać z generatora deklaracji dostępności architektonicznej. Podeślijcie to do znajomych koordynatorów dostępności. Jednak taki dokument można przygotować także samemu. Przyjrzyj się pobliskiej szkole, sklepowi, bibliotece. Każda informacja o ich dostępności jest cenna. https://deklaracja-dostepnosci.info/blog/show/3
Jam jest #administrator tego miejsca! Stworzyłem je dla niewidomych użytkowników, którzy mają dość piekła Facebooka. Wejdź i rozgość się, a ja się wszystkim zajmę. Piszę #Poradnik dla nowicjuszy i przyjmę z pokorą krytykę, byle konstruktywną. Zawodowo zajmuję się dostępnością cyfrową #A11Y, #WCAG. Ojciec, mąż, monogamiczny, heteroseksualny, urodzony za Gomułki.