Follow

To ja znowu z pytaniem do Was. Czy znane jest komuś to rozwiązanie: digitalocean.com/
Tam są droplety uruchamiane na czymś wirtualnym. Jest tam , i jakiś ultraszybki Wordpress. Tylko nie wiem, czy to taki rodzaj PVS, czy hosting, czy jeszcze coś innego. Sam Mastodona nie zainstaluję, a hosting wychodzi mi ciut drogo. Pomożecie? A prawidłowa odpowiedź brzmi...

· · Web · 2 · 0 · 0

@jaczad Te gotowe rozwiązania na marketplace DigitalOcean to VPS, które uruchamiają skrypt instalacyjny wybranego softu i ewentualnie mają przygotowany jakiś przyjazny użytkownikowi interfejs w formie tekstowej do podstawowej konfiguracji pod użytkownika przy pierwszym połączeniu po SSH.

Później już trzeba samemu się w całości opiekować tym serwerem.

Czyli to jednak VPS. To by mi nawet pasowało. Dzięki.
@kylaver

@kylaver @jaczad generalnie z mojego doświadczenia Digital Ocean wychodzi nieco drogo w porównaniu ze zwykłym VPSem. Jak sam nie zainstalujesz Mastodona, to i raczej nie zaktualizujesz go i nie naprawisz jakby coś się sypło.

To może lepiej masto.host?
masto.host/

6EUR/miesiąc wydaje się sensowne, a Mastodon jest tam w pełni utrzymywany przez ich adminów.

Na DO koszt takiego serwera to 5 USD. Tyflodona mam właśnie na MastoHost i jestem zadowolony z hostingu. Płacę właśnie te 6EUR, co wychodzi ca 29 PLN miesięcznie, czyli 350 PLN rocznie. Na DO 5 USD to jakieś 19 PLN, czyli niecałe 240 PLN. Różnica niewielka, ale na MastoHost mam ograniczone możliwości konfiguracji. Jednak masz rację - nie poradzę sobie z pełną administracją.
@rysiek @kylaver

@jaczad @kylaver zawsze warto spróbować. Tylko tak, żeby można się było wycofać rakiem bez strat własnych jakby się okazało, że jednak za dużo roboty.

Problem z tym jest taki, że niestety "za dużo roboty" robi się po paru miesiącach, zwykle. Więc musiałbyś mieć dwie instancje przez jakiś czas, żeby upewnić się, że wszystko ok i dajesz sobie radę. A to oznacza koszty.

@jaczad @rysiek @kylaver DO jest nieco po droższej stronie średniego segmentu. W firmie korzystam z niego od lat - ma świetnie skonfigurowane szafy i bardzo szybkie serwery na których działają VPS i pilnują by ich nie przeciążać (a mam porównanie z paroma inymi ofertami głównie z lowendbox, gdzie teoretycznie 2-3x lepsza specyfikacja nie zbliża się do wydajności i stabilności dropletów DO)

Ważne: DigitalOcean _NIE_ nie nadaje się na serwery poczty - klasy adresowe DO są na spamlistach Microsoftu i generalnie poczta z serwerów poczty nie będzie dochodzić do serwerów poczty M$a (inne działają bez zarzutu). A zdejmowanie adresu ip ze spamlity u M$ to droga przez mękę i do tego syzyfowa praca bo odpisują ci że adres został usunięty i ticket - pozytywnie rozpatrzony a ty i tak wysyłasz maila na adres kogoś mającego pocztę w usłudze M$ i dostajesz zwrotkę, że serwer odrzucił ze względu na znajdowanie się twojego adresu na liście. Jest to niestety problem dotyczących całej adresacji należącej do DO i niestety ciężko to przeskoczyć. A w Polsce dużo firm, urzędów i instytucji ma serwery poczty obsługiwane przez usługę Microsoft.

Czy na jednym VPS mogę mieć 2 droplety? To już byłoby cenowo opłacalne. Miałbym Mastodona i Wordpress.
@seachdamh @rysiek @kylaver

@jaczad @seachdamh @kylaver nie, "droplet" to w nowomowie DO po prostu VPS.

Ale zamiast tego możesz spróbować wziąć taniego VPSa z Hetznera na przykład:
hetzner.com/cloud

Na nim odpalić @yunohost , a YuNoHostem odpalić WordPressa i Mastodona:
github.com/YunoHost-Apps/wordp
github.com/YunoHost-Apps/masto

Początkowo więcej roboty, niż z prekonfigurowanym dropletem w DO, ale długoterminowo i taniej, i lepiej (bo za pomocą Yunohosta możesz sobie dostawić Nextclouda i inne usługi potem łatwo).

@jaczad @seachdamh @kylaver mam za sobą stawianie dwóch instancji Yunohosta, i było szybko, łatwo, i przyjemnie.

Pamiętaj, że ja jednak jestem zdecydowanie mniej doświadczonym użytkownikiem. Co dla Ciebie lekkie, łatwe i przyjemne, dla mnie może być ciężkie, trudne i frustrujące:) Sprawdzę, bo ufam.
@rysiek @seachdamh @kylaver

@jaczad @seachdamh @kylaver sprawdź. nie będzie cięższe niż utrzymywanie mastodona i wordpressa długoterminowo i tak.

@jaczad DO wydaje mi się trochę złym wyborem dla mastadona z racji problemów z dostarczaniem poczty, który wspomniałem wcześniej. Jeżeli nie użyjesz jakiegoś zewnętrznego serwera smtp dla poczty serwisu, ludzie którzy mają pocztę albo na outlooku albo w usłudze M$a mogą mieć problem z odbieraniem maili aktywujących konta, resetujących hasła i innych powiadomień przez mail. Wspomniany przez @rysiek hetzner też jest solidnym wyborem moim zdaniem. @kylaver

Sign in to participate in the conversation
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.