Follow

Ruszyłem wreszcie z przenosinami. Nie mam doświadczenia, więc idzie mi powoli:) Właśnie uruchomiłem transfer domeny i czekam, co z tego będzie. Serwer WWW już wykupiłem, zainstalowałem Wordpress, pobrałem motywy do sprawdzenia i kilka wtyczek, w tym tą do activitypub. Czasem się zastanawiam, czy to wszystko jest takie zawiłe, żeby amatorom opadały ręce?.. Taki ze mnie mały informatyk.

· · Web · 2 · 0 · 1

Bardzo dziękuję za propozycję. Wydaje mi się, że dla mojego małego bloga VPS to przesada. Zresztą przerażają mnie te instrukcje instalacji Wordpressa na VPS. Kiedyś było inaczej, bo stawiałem Wordpress ręcznie. Jednak zestarzałem się i już mi się nie chce:) Natomiast skorzystałem z wpisu o wtyczkach i wybrałem sobie dwie do mojej instalacji. Dzięki.
@rozie

@jaczad Mały VPS to około 10 zł/m-c, choć da się i za darmo.
Instrukcja instalacji WordPressa na VPS to 3 komendy w konsoli, jedno polecenie mysql oraz konfiguracja serwera WWW. Nadal się to robi ręcznie, i pewnie da się prościej, np. korzystając z dockerów, ale nie testowałem.

Shared hostingi są moim zdaniem o tyle niefajne, że potrafią nakładać swoje ograniczenia. No i trzeba się doktoryzować z paneli hostingowych.

Z tym doktoryzowaniem się, to racja. Jednak całkiem nie da się tego i tak uniknąć, skoro trzeba zarządzać domeną, SSL itp. Natomiast z lenistwa korzystam z Instalatrona, co jest - przynajmniej dla mnie - łatwiejsze od konsoli, tworzenia bazy danych łącze
nia tego do kupy. Na koniec - jestem niedzielnym informatykiem - zawsze będę miał wątpliwości, czy zrobiłem dobrze.@rozie

Hostuję mój blog na Wordpress.com i pewnie dalej bym to robił, gdyby nie to, że nie mogę instalować wtyczek, a wybór skórek jest mocno ograniczony. Abonament na takie funkcje kosztowałby mnie ponad 800 PLN rocznie. Za 1/3 tej kwoty mogę mieć to, czego potrzebuję.
@rozie

@jaczad Ogólnie instalacja WordPressa nie jest trudna, tylko trzeba wiedzieć, czego się chce. ;-) No i niestety, zawsze jak rozwiązanie jest uniwersalne, to jest wiele opcji do skonfigurowania.

W razie czego pytaj, postaram się pomóc. A i sam zbiór zagadnień z trudnościami może być fajnym materiałem do wpisu...

Sign in to participate in the conversation
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.