@jaczad

Bo sektorem publicznym w tym systemami it tak w 90% zarzadzaja durnie ktorym danie prawa do opieki nad ich wlasnymi dziecmi i domowym budzetem ociera sie o katastrofe.

Ciekawe czy mozna by tym zastapic toporne: vulcana, librusa i teamsy.

Znam sporo urzędników i mam zupełnie inne zdanie na ich temat. A co do Librusa i Vulcana - marzę o tym. Używanie Librusa to dla mnie koszmar, z którego nie mogę się obudzić. Oni nawet udostępniali API, ale przestali. Teraz doją za dodatki do aplikacji Librus. Ja też płacę, bo korzystanie z bezpłatnej wersji to zdecydowanie nie na moje nerwy.
@PawelK

@jaczad

Nie implementuja dostepnosci czy co glownie w tym przeszkadza?

Ja sie na czuja przyzwyczailem klikac w vulcanie ale boli mnie ze to zamkniety soft majacy praktycznie duopol.

Vulcana pamiętam sprzed kilku lat, więc się nie wypowiem. Teraz używam Librusa i mam konta obojga moich dzieci. Oni stworzyli tak skomplikowany system, że trudno się w nim odnaleźć. Na przykład ze szkoły dostajemy kody do zalogowania się w systemie Synergia. I tam możemy korzystać z części funkcjonalności. Ażeby korzystać z Librusa, trzeba je utworzyć i powiązać konta dzieci z Synergii. Żeby Ewa miała swój dostęp, też musi założyć konto i powtórzyć te same operacje.
@PawelK

Mamy zatem 4 loginy i hasła, a logowania się przez dostawców tożsamości nie ma. To jednak dopiero początek. Za każdym razem, gdy próbuję się zalogować do systemu na komputerze, szukam tej funkcji kilkanaście minut. Bo znowu - są 2 opcje logowania: do Synergii i Librusa. Jak znajdę niewłaściwy, to znowu zaczynam poszukiwania. Oni nawet zrobili instrukcję, jak się logować!
@PawelK

@jaczad

O kurde ale mess. Do czego sluzy ta Synergia i wtf ktos nie pomyslal zeby to jakos sensownie zintegrowac? O rajusku. To faktycznie niezly szajs.

Synergia była chyba pierwotnym dziennikiem. Daje się tego używać i to nawet dość wygodnie. No i jest to system bezpłatny. Jednak nie da się używać na smartfonie, co oznacza też brak powiadomień itp. Librus jest aplikacją mobilną, dającą dostęp do danych i sama od pewnego czasu jest nawet dość dostępna. Jednak bez wykupienia dodatków nie działa w niej kluczowa funkcja, czyli wiadomości. Nie chciałem dać się złamać, więc przez 2 lata używałem Librusa, a wiadomości pisałem z Synergii.
@PawelK

@jaczad

Kurde ja w vulcanie mam jedno haslo jako ojciec i moge chodzic miedzy kontami dzieciakow. Ale nie wiem jak jest z logowaniem sie dzieci. One wchodza z lapka matki. Heh pewnie na teamsy maja jeszcze oddzielne hasla?

Ostatnio czytam sporo o projektach gdzie nie trzeba bedzie ciagle wszedzie wklepywac hasel i rozkodowane nigdy nie bedzie przesylane przez siec i ńie da sie go wykrasc wlamujac sie na serwer.

A powiązanie kont dzieci w librusie w ogóle nie oznacza, że są jakkolwiek powiązane w Synergii. Jeżeli zatem chcę przejść na konto drugiego dziecka, muszę się wylogować z tego konta i ponownie szukać opcji logowania. Problemy znikają po wykupieniu dodatków do Librusa. Nagle wszystko działa i staje się proste.
@PawelK

@PawelK zainstaluj aplikację Wulkanowy to będzie mniej zamknięty, ale nie wiem czy się z Twoją inteligencją Ci uda

@jaczad

@jaczad przypomniało mi to sytuację z aplikacją "Mój Pociąg", która była sprawną alternatywą dla aplikacji od InterCity. Niestety, PKP rzucało kłody pod nogi, aż w końcu skończyło się na groźbach prawnych.
Użyteczność dla odbiorców wydaje się często być sprawą drugorzędową, zwłaszcza w przypadku aplikacji publicznych.

Znam tę sprawę i nawet zgłaszałem to jako problem. Teraz IC będzie robić kolejną aplikację, na którą pewnie pójdą miliony... No ale mają dział IT, a oni też muszą coś robić.
@garbulix

Sign in to participate in the conversation
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.