@jaczad wszystko mi się podoba tutaj na pierwszy rzut oka, ale na gorąco mam czerwone flagi, które obniżają moje zaufanie do tej informacji
• ponownie donosi o niej AP jako źródło i robi to na podstawie słów osób†
• AP skłamała pisząc „AP reported last month that Citizen Lab, an internet watchdog group at the University of Toronto, found that the senator, Krzysztof Brejza, and two other Polish government critics were hacked with NSO’s Pegasus spyware.” linkując do materiału, gdzie nie ma ani słowa o Brejzie
• chłopok, który to potwierdził *słownie* i na nim opiera się ta niezależność ma 23 lata‡
• ani on* ani AI** nie podają od siebie żadnej publikacji na ten temat na ich stronach czy mediach społecznościowych***
• AI to aktywiści, są umotywowani z historią kłamstw (podobnie jak Greenpeace nie jest wiarygodny i też wielokrotnie przeinacza swoje donoszenia)
• dlaczego potwierdzono doniesienia na temat Brejzy, a nie pozostałych osób?

Także potwierdzenie uważam za słaby sygnał z uwagi na powyższe, *ale mimo wszystko* podobno ktoś dostał surowe dane i doszedł do podobnych wniosków, więc powinna powstać niezależna komisja, która zbada temat od naszej strony.
Zawsze warto sprawdzać służby, a teraz jest do tego słaby, bo słaby, ale pretekst.
Nie jestem pewien co myśleć o tym, że AP skłamało w notce prasowej, sugerując, że miesiąc temu raportowało o Brejzie. Takie przekłamanie ogranicza moje zaufanie do AP.

† donncha.is/about/
‡ apnews.com/article/technology-
twitter.com/DonnchaC
** amnesty.org/en/tech/
*** twitter.com/amnestytech

Jesteś bardzo ostrożny, co jest chwalebne. Zastanawiam się jednak, co mogłoby Cię przekonać przy takim podejściu.
@kmic

@jaczad jak mawiał Karl Sagan „niesamowite doniesienia wymagają niesamowitych dowodów”, czyli im poważniejsze zarzuty tym oczekuję poważniejszych dowodów.
Tutaj mam poważne zarzuty, ale dowody w mojej ocenie są dalej nikłe i ta sytuacja mnie jednoznacznie nie przekonuje.

Znalazłem takie źródła na temat doniesienia, każdy musi sobie sam ocenić, czy mu to wystarcza czy nie. Np. pomyśleć w skali od 0 do 100% jak pewny jestem na podstawie przedstawionych informacji, że one są prawdziwe.

@kmic Pozostaje jeszcze kwestia przez kogo ten Pegasus został użyty (jeśli został). Albo przez nasze służby, albo przez obce, żeby w odpowiednim momencie aktywować aferę pt. „opresyjny rząd szpieguje opozycję”. Ciekawe, czy istnieją mechanizmy, żeby to w jakiś sposób zweryfikować? Nie wiem, wersja softu lub jakieś jego id?
@jaczad

@mrk Ja póki co operuję na meta poziomie w jakim stopniu przekonują mnie doniesienia. Co do samych doniesień i co one mówią to już nie wnikam, bo tak jakby zastanawiać się co oznacza dla świata, że neutrina są szybsze niż światło, gdy jeszcze nie wiemy czy aby na pewno są szybsze. Nie dla mnie takie dywagacje.

@jaczad

@mrk mimo to dodam, że gdy bez konkretnych dowodów mam wybierać między prostym mało skomplikowanym wyjaśnieniem, że to nasza lokalna patologia w sposób niekompetentny użyła narzędzia do walki politycznej, a scenariuszem, gdzie to metodyczny, skomplikowany atak obcych służb
to choć obie tezy są możliwe (i wydarzały się w przeszłości), to ta pierwsza jest prostsza i przy niej domyślnie obstaję goląc się brzytwą Okama.

Na szczęście nie muszę wybierać, bo dalej gówno wiem xD

@jaczad

@mrk za to wiem, że AP kręci, bo miesiąc temu nie donosili o Brejzie tak jak to twierdzą w notce prasowej (Google pokazuje pierwsze wzmianki o Brejzie i Pegazusie od 23. grudnia) plus zmanipulowali materiał, bo doniesienie o tym, że Brejza został zaatakowany Pegasusem TO NIE JEST NIEZALEŻNE potwierdzenie informacji miesiąc wcześniej, że Giertych i Wrzosek zostali zaatakowani.
To są dwa inne doniesienia. Jedno nie jest potwierdzeniem drugiego co sugerują.

@jaczad

@mrk także coś ewidentnie śmierdzi w tym mięsku, więc ja się wstrzymam i kupię kilo polędwiczki jak dowiozą świeżą, tej nie kupię Pani Halinko, bo zalatuje salmonellą
@jaczad

@kmic Też bardziej skłaniam się ku temu, że to nasi. Wówczas pozostaje pytanie: legalnie czy nielegalnie? Oczywiście cały czas przy założeniu, że ten Pegasus faktycznie został użyty. Niemniej jednak prawdopodobieństwo operacji fałszywej flagi jest niskie, ale… youtu.be/fAQF0HguYeY
@jaczad

Oczywiście, że legalnie:) Przecież
Żaryn i pozostali od początku mówili, że wszystko jest legalne. Prokurator Ziobro złożył wniosek, a niezależny sąd wydał decyzję:)
@mrk @kmic

@jaczad jeżeli legalnie to wtedy będą dokumenty do wglądu. Jeżeli rządzący mają koalicję wiszącą na włosku, a mimo to nikt nie może się dowiedzieć i ujawnić tej informacji, żeby mieć kartę przetargową, może takiej informacji nie ma 🤔 Czyżby koalicja rządząca była tak skuteczna w utrzymywaniu sekretów?
Skoro tak łatwo dostać się na emaile polityków dlaczego nie ma emaili potwierdzających szpiegowanie? Ani jednego?
Także takie dywagacje do kotleta.
@mrk

@jaczad Rozumiem, że patologie związane z niezależnością sądów, to problem wyłącznie ostatnich kilku lat? I że na tej podstawie można negować dowolny wyrok czy postanowienie? 😉
@kmic

@MRK
Niestety ludzie tak myślą i na dodatek sądzą że poprzednimi laty patologi w sądach nie było i ba... sądzą że były niezależne. Ale w sumie dzieci wierzą w Świętego Mikołaja a niektórzy w płaską ziemię. Nic nie poradzisz.

@jaczad dając konkretny przykład zostałbym stanowczo przekonany gdyby wypowiedziała się firma typu F‑Secure, która zajmuje się zawodowo cyberprzestępcami, a nie zajmuje się aktywizmem albo laboratorium badawcze np scs.stanford.edu/ , które zajmuje się bezpieczeństwem w sposób naukowy.
Dodatkowo powinni zająć stanowisko jako instytucja poprzez publikację, a nie, że jedna osoba coś powiedziała, ale nic nie pokazała.

@jaczad @kmic Jeżeli raporty CitizenLab, (który bada od lat ten system i ktory nie ma żadnego interesu w tym żeby sprzyjać jakimś konkretnym ofiarom jego użycia) kogoś nie przekonują, i nie przekonuje go również spójna logika, że władza, ktora od 6ciu lat zmienia w sposób przestepczy ustrój państwa, zrobi wszystko i wykorzysta każdą metodę, żeby swojej władzy na pewno nie stracić, to pewnie nic go nie przekona. A Ty kmic@qoto.org uważasz że pis nie ma w ogóle pegasusa czy tylko że nie użył go przeciwko swoim politycznym wrogom ?
Sign in to participate in the conversation
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.