Follow

Dzisiaj rano wyczytałem, że w maju ponad 9% energii w Polsce pochodziło ze Słońca. Jestem mocno zaskoczony, bo myślałem że to wciąż jakiś margines. Całe OZE dało zaś ponad 20% Może jednak odpuścimy sobie ten gaz, ropę i węgiel za jakiś czas. Albo już nie zdążymy...

· · Web · 1 · 0 · 0

@jaczad Zimą uzysk z OZE jest minimalny. Nie da się odpuścić węglowodorów bez wsparcia atomu.
Dlatego te statystyki OZE są mylące, bo one uśredniają moce chwilowe.

Miesiąc to znowu nie taka chwila. Jednak to nie zmienia faktu, że jestem zaskoczony. Dawno nie sprawdzałem danych, a pamiętam takie na poziomie 1%.
@kmic

@jaczad Poprawia się ładnie. Procenty rosną. U mnie na wsi panele non stop na dachach. Mnie chodziło o to, przejaskrawię tutaj, że jak nawet latem 100% jest generowane z OZE, a zimą 0% to wtedy media raportują, że w tym roku 50% prądu było z OZE. Bo tak działa średnia. Tylko 0% zimą nikt domu nie ogrzeje. Także te miesięczne 9% ma podobnie—jest dzień, że mamy 17% w maju, a jest dzień gdzie mamy 1%, i na koniec wychodzi uśrednione 9%.
Jak coś tak skacze to jest dobrym pomocnikiem, ale źródła stabilnego prądu nie zastąpi.

A magazynowanie? Są już chyba jakieś rozwiązania.
@kmic

@jaczad magazynowanie też rośnie, ale nikt jeszcze nie wymyślił sposobu, który by to robił skutecznie w skali kraju (czy nawet miasta). Są zbiorniki szczytowo pompowe, które wygładzają wahania na przestrzeni tygodni, ale nie mają pojemności, żeby racjonalnie zmagazynować nadwyżkę z lata, przetrzymać ją do zimy, gdzie OZE leży i kwiczy, a prąd i ciepło w domu chce mieć każdy.

Sign in to participate in the conversation
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.