Follow

Mój dostawca energii e.ON przysłał mi wiadomość, że będą stosować prosty język w komunikacji. Współpracowali przy tym z Pracownią Prostej Polszczyzny, co się chwali. Jedyne, nad czym się zastanawiam, to zamiana "mail" na "mejl", rekomendowane przez PPP. Na razie czuję silny opór przed tym spolszczeniem. A w ogóle to dlaczego ie "email"? Teraz czekam na jakąś wiadomość od nich, żeby sprawzić jak to w praktyce będzie wyglądać.

· · Web · 3 · 2 · 2

@jaczad Ja zamieniam snail na snejl i świetnie się z tym czuję.

@czerwiec @jaczad imejl... A może elektropost! Cyfropost! El Posto! El Listo! Cyfrolist, cyferlist ... A tu tak bezdusznie, bez inwencji MEJL :D

Kwiecistość i neologizmy nie służą komunikacji. To dobre dla pisarzy i książek, a nie komunikowania się firmy od prądu z klientem. Doceniam jednak kreatywność. Zaproponuję jeszcze wersję z polskimi korzeniami "clist".
@rdarmila @czerwiec

@czerwiec mejl - straszne, sztuczne narzucanie słownictwa, które spontanicznie przyjęło inną formę. Kojarzy mi się z wyborem "młodzieżowego słowa roku" gdzie poważni starsi ludzie wybierają słówka które zasadniczo nie istnieją w użyciu.

@jaczad w sumie ciekawa inicjatywa, nigdy nie myślałem o prostocie języka w kontekście dostępności

A prosty język, chociaż trochę w innym kontekście, jest w WCAG od bardzo dawna.
"Kryterium sukcesu 3.1.5: Poziom umiejętności czytania
Jeśli dany tekst, po usunięciu nazw własnych i tytułów, wymaga umiejętności czytania na poziomie wyższym niż poziom gimnazjalny , istnieje dodatkowa treść wyjaśniająca lub oddzielna wersja, która nie wymaga większych umiejętności czytania."

@me

@jaczad czy na pewno PPP "rekomenduje" zmianę na "mejl"? Może dopuszcza obie formy? Miałem wykłady z jedną z pracowniczek PPP i raczej miałem wrażenie, że są dość liberalni w rekomendacjach, podobnie do RJP, a raczej skupiają się na syntaksie.

Tak znalazłem w "mejlu", więc zakładam że to prawda.
"zastępujemy „maila” mejlem – to poprawna forma, którą rekomenduje Pracownia Prostego Języka"
@arkd

Znalazłem film, w którym Tomasz wyjaśnia, chociaż wcale nie jest taki radykalny. Raczej stwierdza ostrożnie, że jego zdaniem można, niż że się powinno "mejlować". Przy okazji plus za obronę biernika.
youtu.be/m759h6FbqhE
@arkd

Sign in to participate in the conversation
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.