Follow

Muszę się do czegoś przyznać... Założyłem konto na Facebooku. Podałem mu zupełnie nie używany adres email, prawdziwe imię i nazwisko i zgrubną lokalizację "Warszawa". Aplikacja ma tylko prawo wysyłać mi powiadomienia. Nie można mnie zaprosić do znajomych. A ten drań podpowiada mi moich znajomych z realu! Jak ci dranie to robią?

· · Web · 2 · 0 · 0
@jaczad
1. Did you check permissions automatically granted by your system?
2. Many devices have different facebook services automatically installed as system apps. Probably they have much more permissions then facebook app from Play store.
3. What about gathering analytical data from other apps?
4. Don't forget about data from another devices. Theoretically it's possible to get for example your device wireless MAC adress from outside and compare to the one acessed from your own in-phone app. But this opens a way to much more paranoid and probably much more expensive possibilities.

I've a iPhone and no other apps from Meta. I gave access to calendar and nothing more. I checked it. Omniscentia!
@yura

@jaczad po imieniu i nazwisku. Wystarczy, że ktoś ma Cie wpisanego w kontaktach po imieniu i nazwisku, i dał wielkiemu F dostęp do tych danych

@sager
dokladnie tak... udostepnianie aplikacjom w telefonie dostepu do ksiażki tel. to największa zbrodnia na prywatności jaką robimy naszym znajomym. BTW w moim tel jedynie apka tel, sms i signal mają dostep do ksiązki tel
@jaczad

Sprawdziłem i złapałem się za głowę. FB nie dostał dostępu do kontaktów, ale kilka aplikacji od Google, Element, Twitter, Discord i coś tam jeszcze. Zaraz powyłączam.
@miklo @sager

FB sam mi podał, że ma ponad 20 osób o tym imieniu i nazwisku. Może niepotrzebnie podałem tę Warszawę. Natomiast tego adresu email raczej nikt nie ma, bo ja go nie używam. Nadal jestem pod wrażeniem.
@sager

@jaczad może i tak, ale Jacków Zadrożnych w Warszawie miże być dość sporo

Nawet sprawdziłem i jest kilku. Natomiast nie znalazłem "ponad 20", jak mi to zapodał FB. Naliczyłem 11 sztuk. Może wymuszał na mnie podanie większej liczby danych. Tylko że mi nie zależy, żeby mnie ktoś znajdował. No cóż... Sprawdzimy, czy tym razem dam radę, żeby nie wsiąknąć.
@sager

@jaczad powodzenia życzę, na mnie co jakiś czas próbuje wymusić podanie numeru telefonu. Swoją drogą, aby nie wsiąkać polecam dodatek "Social Fixer for Facebook" do Firefoksa, blokuje ci nieskończone przewijanie po 50 postach, i nie wsiąkasz, a przy okazji robi inne przydatne rzeczy.

@sager @jaczad I to jest właśnie najgorsze - że każdy z naszych kontaktów, kto ma nasz numer (czyli zwykle dziesiąt-set ludzi) może nam przez swoją niefrasobliwość "załatwić" dopięcie do schematu połączeń społecznych w pierdyliardzie różnych aplikacji. Z tą prywatnościa to taka zbiorowa odpowiedzialność: jeden za wszystkich - wszyscy za jednego.

Sign in to participate in the conversation
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.