Roman #Roczeń wie o alfabecie #Braille’a wszystko, a przynajmniej tak twierdzi. Jest zatem najlepszym rozmówcą na ten temat. Wspólnie zastanawiamy się, jaka była przeszłość i jaka czeka przyszłość tego skądinąd genialnego systemu. Czy nadal jest najlepszym kanałem informacyjnym? A może jego lata świetności już minęły… Na koniec proponujemy określenie nowej roli i funkcji dla alfabetu Braille’a. Zapraszam wszystkich sześciokropkowców i innych, mniej związanych z sześciopunktem. — Send in a voice message: https://anchor.fm/jaczad/message
https://informaton.blog/2022/07/22/podcast-4-braille-dokad-podaza-pismo-dla-osob-niewidomych/
No i muszę odszczekać kalumnie rzucane na skanseny wiejskie. Przynajmniej częściowo. Dzisiaj byliśmy w Wygiełzowie na zwiedzaniu skansenu i było ciekawie. Oglądaliśmy domy chłopskie, ale takich raczej kułaków. No i dwór pański. Wiedzieliście, że chłopi robili samodzielnie pralki wirnikowe? Mnie to rozwaliło. A we dworze piękne meble i model chałupy do rozłożenia i złożenia. Można zrozumieć, co znaczyło budowanie na zrąb:)
http://mnpe.pl
Z radością ogłaszamy premierę owocu ostatnich miesięcy naszej ciężkiej pracy: wtyczki do Firefoxa, która analizuje skrypty na stronach i na podstawie zebranych danych ułatwia sformułowanie maila do ad(...)
https://www.internet-czas-dzialac.pl/odcinek-33-wtyczka-rentgen/
Można zobaczyć wóz strażacki, taki konny oczywiście i polisę ubezpieczeniową w metalu. Waga aptekarska i pigulnica w aptece. Camera obscura i rozwijane tła do fotografowania. A i jeszcze gabinet dentystyczny z bormaszyną na pedał nożny i innymi utensyliami. Naprawdę gorąco polecam, jak tylko będziecie w pobliżu Nowego Sączą. Można się także wybrać specjalnie. Na miejscu jest gospoda i kawiarnia, a dla chętnych - pokoje do wynajęcia. Strasznie fajne miejsce.
W niedzielę byliśmy zwiedzać skansen "Miasteczko galicyjskie". Osobiście nie lubię zwiedzania kolejnych chłopskich chat, różniących się co najwyżej liczbą okien i wzorem na malowanym talerzu. Ale to jest coś zupełnie innego, bo każdy dom jest inny. Można obejrzeć aptekę, pracownie szewca, stolarza i zegarmistrza, salon fryzjerski, pocztę, drukarnię i remizę strażacką. A tam meble i urządzenia sprzed 100 i więcej lat. Kiedyś umieli robić kasy, żeby robiły wrażenie:)
https://muzeum.sacz.pl/strony_filie/miasteczko-galicyjskie/
To był świetny lipiec! Udało mi się zdobyć tę nagrodę za podołanie wyzwaniu miesięcznemu. #AppleWatch
Przegląd narzędzi ułatwień dostępu w Windows 11
https://www.maketecheasier.com/windows-accessibility-tools/
#a11y #accessibility #windows11
Kolejna audycja opublikowana. Tym razem rozmawiamy o mapach. Najwięcej o cyfrowych, ale także o dotykowych i trochę o dźwiękowych. https://anchor.fm/jaczad/episodes/Mapy--czyli-w-poszukiwaniu-dostpnego-interfejsu-e1l5nt6
nagrywanie podcastu wymusiło na mnie nauczenie się edycji dźwięku. Spośród 3 edytorów zdecydowałem się na #Audacity, chociaż #Reaper też jest bardzo fajny. Audacity to jeden z tych otwartych projektów, w których dostępność jest mocno wdrażana. Jest nawet poradnik dla użytkowników czytników ekranu. Wprawiam się i kiedyś będę mistrzem edycji:) Fajnie jest uczyć się czegoś nowego.
Od kilku dnii szukam informacji o moim dziadku, który zostawił moją mamę zaraz po urodzeniu. Zaskakuje mnie, jak bardzo nie mgę niczego znaleźć, mając imię i nazwisko, datę urodzenia i ostatni adres pobytu. A myślałem, że w internecie jest wszystko. Historia jest sprzed ponad 70 lat, więc może niepotrzebnie się dziwię...
Opublikowałem drugą audycję w moim saloniku. Rafał Charłampowicz opowiada o detektorach przeszkód, dzięki którym nie wpada na różne rzeczy i znajduje inne rzeczy. A ja się wprawiam w montażu nagrań:) https://anchor.fm/jaczad/episodes/Detektory-przeszkd--czyli-jak-nie-wpa-na-sup-e1kuhmo
Kolejne nagranie za mną. Tym razem o mapach i sposobach przetwarzania informacji na coś dostępnego dla osób niewidomych. Mapy dotykowe, POI, dźwięk przestrzenny, opis słowny... A na koniec - syntezator mowy z głosem tow. Wiesława! Szkoda, że nie mogę tego udostępnić, bo efekt jest niesamowity. Dobrej nocy.
Wczoraj nagraliśmy z Rafałem Charłampowiczem podcast o detektorach przeszkód. Niesamowite jest to, ile różnych technologii jest wykorzystywane w takich urządzeniach. Przy tym wszystkim - te urządzenia są mało popularne w Polsce. Rafał trochę mnie przekonał. Podał sporo scenariuszy użycia. Muszę obrobić nagranie i trafi do publikacji.
ODkąd skończyłem szkołę podstawową, przybyło kilkanaście nowych pierwiastków. Nie pamiętam dokładnie, ale wtedy moja tablica kończyła się na Einsteinie. Sprawdziłem i część z tych nowych już była odkryta, tylko nie trafiła do podręczników. Fajna i dostępna tablica okresowa pierwiastków: https://periodex.co/
Jam jest #administrator tego miejsca! Stworzyłem je dla niewidomych użytkowników, którzy mają dość piekła Facebooka. Wejdź i rozgość się, a ja się wszystkim zajmę. Piszę #Poradnik dla nowicjuszy i przyjmę z pokorą krytykę, byle konstruktywną. Zawodowo zajmuję się dostępnością cyfrową #A11Y, #WCAG. Ojciec, mąż, monogamiczny, heteroseksualny, urodzony za Gomułki.