Show newer

Roman #Roczeń wie o alfabecie #Braille’a wszystko, a przynajmniej tak twierdzi. Jest zatem najlepszym rozmówcą na ten temat. Wspólnie zastanawiamy się, jaka była przeszłość i jaka czeka przyszłość tego skądinąd genialnego systemu. Czy nadal jest najlepszym kanałem informacyjnym? A może jego lata świetności już minęły… Na koniec proponujemy określenie nowej roli i funkcji dla alfabetu Braille’a. Zapraszam wszystkich sześciokropkowców i innych, mniej związanych z sześciopunktem. — Send in a voice message: https://anchor.fm/jaczad/message

https://informaton.blog/2022/07/22/podcast-4-braille-dokad-podaza-pismo-dla-osob-niewidomych/

Kiedy wyliczasz przyszłe zyski z kupionego dzisiaj cukru…

No i muszę odszczekać kalumnie rzucane na skanseny wiejskie. Przynajmniej częściowo. Dzisiaj byliśmy w Wygiełzowie na zwiedzaniu skansenu i było ciekawie. Oglądaliśmy domy chłopskie, ale takich raczej kułaków. No i dwór pański. Wiedzieliście, że chłopi robili samodzielnie pralki wirnikowe? Mnie to rozwaliło. A we dworze piękne meble i model chałupy do rozłożenia i złożenia. Można zrozumieć, co znaczyło budowanie na zrąb:)
mnpe.pl

Z radością ogłaszamy premierę owocu ostatnich miesięcy naszej ciężkiej pracy: wtyczki do Firefoxa, która analizuje skrypty na stronach i na podstawie zebranych danych ułatwia sformułowanie maila do ad(...)

internet-czas-dzialac.pl/odcin

Można zobaczyć wóz strażacki, taki konny oczywiście i polisę ubezpieczeniową w metalu. Waga aptekarska i pigulnica w aptece. Camera obscura i rozwijane tła do fotografowania. A i jeszcze gabinet dentystyczny z bormaszyną na pedał nożny i innymi utensyliami. Naprawdę gorąco polecam, jak tylko będziecie w pobliżu Nowego Sączą. Można się także wybrać specjalnie. Na miejscu jest gospoda i kawiarnia, a dla chętnych - pokoje do wynajęcia. Strasznie fajne miejsce.

Show thread

W niedzielę byliśmy zwiedzać skansen "Miasteczko galicyjskie". Osobiście nie lubię zwiedzania kolejnych chłopskich chat, różniących się co najwyżej liczbą okien i wzorem na malowanym talerzu. Ale to jest coś zupełnie innego, bo każdy dom jest inny. Można obejrzeć aptekę, pracownie szewca, stolarza i zegarmistrza, salon fryzjerski, pocztę, drukarnię i remizę strażacką. A tam meble i urządzenia sprzed 100 i więcej lat. Kiedyś umieli robić kasy, żeby robiły wrażenie:)
muzeum.sacz.pl/strony_filie/mi

To był świetny lipiec! Udało mi się zdobyć tę nagrodę za podołanie wyzwaniu miesięcznemu.

Dziś jestem zadowolona z siebie, mój program działa. Zobaczymy jak będzie jutro 😁

Jestem teraz w Rabce-Zdroju na urlopie. Właśnie odbywa się festiwal literatury dziecięcej. Wczoraj wieczorem poszedłem posłuchać Jerzego Stuhra czytającego fragment książki. Głos ten sam, ale czytał z wysiłkiem. W końcu się tak rozkaszlał, że musiał przerwać. Jakoś tak przykro mi było.

Kolejna audycja opublikowana. Tym razem rozmawiamy o mapach. Najwięcej o cyfrowych, ale także o dotykowych i trochę o dźwiękowych. anchor.fm/jaczad/episodes/Mapy

nagrywanie podcastu wymusiło na mnie nauczenie się edycji dźwięku. Spośród 3 edytorów zdecydowałem się na , chociaż też jest bardzo fajny. Audacity to jeden z tych otwartych projektów, w których dostępność jest mocno wdrażana. Jest nawet poradnik dla użytkowników czytników ekranu. Wprawiam się i kiedyś będę mistrzem edycji:) Fajnie jest uczyć się czegoś nowego.

Noi kolejne nagranie za mną. Zaprosiłem Romana Roczenia do rozmowy o alfabecie Braille'a i jego obecnej roli w dostępie do informacji. Sporo ciekawych wątków, a pewnie też w niektórych się zagotuje:) Muszę jeszczepociąć i pewnie coś jeszcze zrobić. Uff...

Od kilku dnii szukam informacji o moim dziadku, który zostawił moją mamę zaraz po urodzeniu. Zaskakuje mnie, jak bardzo nie mgę niczego znaleźć, mając imię i nazwisko, datę urodzenia i ostatni adres pobytu. A myślałem, że w internecie jest wszystko. Historia jest sprzed ponad 70 lat, więc może niepotrzebnie się dziwię...

Opublikowałem drugą audycję w moim saloniku. Rafał Charłampowicz opowiada o detektorach przeszkód, dzięki którym nie wpada na różne rzeczy i znajduje inne rzeczy. A ja się wprawiam w montażu nagrań:) anchor.fm/jaczad/episodes/Dete

Kolejne nagranie za mną. Tym razem o mapach i sposobach przetwarzania informacji na coś dostępnego dla osób niewidomych. Mapy dotykowe, POI, dźwięk przestrzenny, opis słowny... A na koniec - syntezator mowy z głosem tow. Wiesława! Szkoda, że nie mogę tego udostępnić, bo efekt jest niesamowity. Dobrej nocy.

Dostałem egzemplarz autorski "Imaginarium Wielkopolskiego", z moim króciuteńkim i nie wiem czemu uznanym za kontrowersyjne opowiadankiem "Jezus z Górnej Wildy"

Wczoraj nagraliśmy z Rafałem Charłampowiczem podcast o detektorach przeszkód. Niesamowite jest to, ile różnych technologii jest wykorzystywane w takich urządzeniach. Przy tym wszystkim - te urządzenia są mało popularne w Polsce. Rafał trochę mnie przekonał. Podał sporo scenariuszy użycia. Muszę obrobić nagranie i trafi do publikacji.

ODkąd skończyłem szkołę podstawową, przybyło kilkanaście nowych pierwiastków. Nie pamiętam dokładnie, ale wtedy moja tablica kończyła się na Einsteinie. Sprawdziłem i część z tych nowych już była odkryta, tylko nie trafiła do podręczników. Fajna i dostępna tablica okresowa pierwiastków: periodex.co/

Show older
Tyflodon

Instancja przewidziana głównie dla niewidomych użytkowników.